Dnes se na Bali slaví DEN TICHA, neboli balijský nový rok NYEPI.
A to je v podstatě den, kdy Bali jakoby přestalo na chvíli existovat na mapě světa. Proč tomu tak je a jak takový den ticha na Bali vypadá?
Tento největší balijský svátek, takzvaný Den ticha a klidu, je zároveň hinduistický Nový rok. Připadá na první březnové novoluní, proto se toto datum každoročně mění. Balijský kalendář je zcela jiný, tvoří ho 6 měsíců a má celkem 210 dní. Každý týden v roce má odlišný počet dní, každý den je v podstatě něčemu zasvěcen a je vhodný pro určité rituály a situace. Balijci si zakládají na dodržování svých náboženských tradic, úctu bohům a démonům projevují na každém kroku.
NYEPI je dnem půstu a vnitřního klidu
Balijci věří, že v tento den nad ostrovem krouží zlí démoni a duchové a pokud by někoho na ostrově uviděli, usídlili by se na něm. Pakliže démoni nikoho nespatří, odletí pryč. Proto je během tohoto svátku zakázané vycházení ven, všichni Balijci včetně turistů musí zůstat doma a také je (a to i za běžného provozu bez pandemie) uzavřeno mezinárodní letiště. Je zakázáno rozdělávat oheň a používat elektřinu, takže se v podstatě nesmí vařit nebo koukat na televizi. Po setmění je zakázáno svítit, aby si démoni mysleli, že je ostrov neobydlený. Zakázané je také pití alkoholu a jakákoliv zábava.
Během Nyepi tráví každá balijská rodina čas společně, ale přitom každý sám za sebe, v tichu, modlitbách a poklidu. Tento den je takovým místním dnem usebrání, půstu, odloučení se od moderního světa a naopak ponoření se do sebe samého. Smyslem je získat nadhled, sebereflexi, očist duši, získat balanc v podobě nové, čisté spirituální energie a tím vším také v podstatě společnými silami očistit svět.
V rámci současné celosvětové pandemie vzniklo toto nádherné video (video je bohužel v angličtině), které přináší vzkaz od svatého balijského kněze pro nás všechny, nabádá nás k zamyšelní se nad světem a souhrou okolností světové pandémie, ztišení a NYEPI.
Pokud nemůžeme cestovat ven, cestujme dovnitř. Nyní je k tomu ideální čas. Svět se zastavil a my máme jedinečnou příležitost prozkoumat sami sebe. Rozhlédnout se kolem sebe a především do sebe. Využijme tuto možnost k zastavení. Jaké budou naše další kroky? Udělat svět lepším místem k životu záleží jen a jen na nás.
Nyepi před a po
Ve večerním čase balijského nového roku probíhají na ostrově Bali obrovské oslavy. V průvodech jsou za zvukového doprovodu indonéského hudebního souboru gamelan na bambusových nosítkách neseni velké ručně vyráběné sochy zvané Ogoh-ogoh reprezentující zlé démony a duchy. Po celém ostrově jich je něco kolem 5000. Tito démoni jsou v závěru dne s velikou slávou páleni a vhazování do moře. Všichni se radují, slaví a jako znovuzrození vstupují do nového roku.
Další den tzv.Ngembak Geni, se životy všech navrací postupně do normálu. Provádějí se náboženské rituály a žádá se o odpuštění za minulé činy. Právě tak začíná a může přijít vše nové.

zdroj fotografií: http://ubudnowandthen.com/


Tomuto krásnému a významnému svátku předchází celá řada příprav a opatření, do kterého se opět zapojuje celý ostrov. Jedním z nich je očista zvaná Melasti, která čeká každého Balijce. Řada místních rodin provádí čištění domácností, jezdí na pobřeží k moři, kde provádí očistné ceremonie. Do této kompletní očisty spojené s příchodem nového roku se zapojují celé rodiny a komunity. Společně také po dlouhý čas ručně vyrábí již zmiňované masky Ogoh-ogoh nebo si symbolicky malují obličeje démonskými motivy. Je to celé nejen parádní podívaná, ale také vlastně kompletní oslava znonuzrození.
O tom, jak dny čištění Melasti probíhají, Vám napíšu příště. Máte se na co těšit, balijská kultura je veliká studna zajímavostí.
Sledujte můj blog https://www.essenceforlife.cz/blog/ a newsletter.
Přeji Vám poklidný čas, se sebou samými.
Adéla