Ostrovy Bali a Jáva byly ústředním tématem festivalu o Indonésii, který se konal v neděli 8.9. v hotelu U Pramenů v Plzni. Prostory zaplnilo přes 150 návštěvníků, hlavním pořadatelem akce jsme byli my – cestovní agentura Essence for life, ve spolupráci s Indonéskou ambasádou a hotelem U Pramenů v Plzni.

Odpolední programová část byla pestrá a měla za cíl přiblížit kulturu dvou indonéských ostrovů, které k sobě mají velmi blízko a přitom jsou tak odlišné. Paní ambasadorka Kenssy Ekaningsih představila ve zkratce Indonésii a řadu výhod, které jako Čeští obyvatele máme – například možnost cestovat po Indonésii v rámci bezplatného cestovatelského víza po dobu 30dnů.

Cestovní agentura Essence for life formou vyprávění, rozhovorů a besed posluchačům přiblížila dvě vybrané destinace – velmi oblíbený Indonéský ostrov Bali a sousední multikulturní, méně navštěvovanou, leč velmi zajímavou Jávu. Hojně se mluvilo o regionu centrální Jávy, sultanátu Yogjakarta, který je významnou kulturní oblastní charakteristickou jávským batikem, tanečními vystoupeními, kulturními akcemi jako je Rámajána balet, stínovým divadlem a dalšími prvky.
Nejpoutavější složkou programu byl pro hosty zcela originální balijský tanec v podání zkušené balijské tanečnice. Hned za tímto vystoupením bylo pro návštěvníky poutavé hudební a taneční vystoupení jávského gamelanu. Ten je pro Bali i Jávu důležitým symbolem, na obou ostrovech je součástí kultury a doprovází každou významnou událost jako jsou státní svátky i jiné oslavy, svatby, kremace a další.

V rámci moderovaných debat se hostům představil zajímavý host, devětasedmdesátiletý pan Soegeng Soejono, který, jak o sobě tvrdí, je Indonésan českého původu. V ČR žije od svých 24 let, jeho osobní příběh je na jednu stranu smutný, tehdejší režim mu neumožnil vrátit se zpět do Indonésie. Do své domoviny se mohl poprvé navrátit až v roce 1998, tedy po pětatřiceti letech.
Dalším z hostů festivalu byl Václav Tůma, spoluautor knihy Léčivá síla Bali. Ten hostům odvyprávěl svůj příběh o tom, jak postupně vznikal obsah knihy, ve které naleznete i balijské recepty. Je to totiž taková poloviční kuchařka. Nejpoutavější částí obsahu knihy je příběh o léčiteli Gedem, který žije v přímořském Amedu a léčí místní stále ještě tradičními metodami.
Nemálo důležitým tématem, o kterém se na festivalu mluvilo, byl současný problém ekologie a plastů. Situaci na Bali ozřejmil vášnivý freediver Jan Bareš, který je zakladatelem neziskové organizace Trash Heroes a díky němuž je nejen Indonésie (ale i další asijské i evropské země a česká města) rok co rok o tisíce tun odpadu čistčí.
V rámci celého dne nechybělo k výběru autentické indonéské menu, které v kuchyni připravoval indonéský šéfkuchař Bowo. Nejoblíbenějším pokrmem byla kuřecí polévka „soto ayam“, v patách jí byl sladký dezert z černé lepivé rýže tzv. bubur injin.
Dobrý den, moc mě mrzí, že jsem festival propásla, kdy prosím budete pořádat další ročník?
Do Indonésie se na začátku příštího roku chystáme s mým mužem, ještě nevíme s jakou cestovkou, přemýšlíme nad těmito stránkami https://bali-indonesie.cz.
Chtěli bychom procestovat hlavně ostrov Bali ale zárovenň nechceme zůstat jen tam, chtěli bychom navštívit i ostrov Lombok a prohlédnout si draky na ostrově Komodo. 🙂 Moc se tam těšíme.
Lenka
Dobrý den, Lenko, to nás velice mrzí. Další ročník a lokality jsou v přípravách, v Plzni však bývám pravidelně, pokud byste měla zájem o individuální cestu na míru – ráda Vám pomohu sestavit balíček na míru. Indonésie nabízí neskutečné možnosti – Jáva je také velmi zajímavý ostrov. Ráda Vám osobě poradím.