Jak se připravit na cestu do Asie?

Každý jednou začíná. Tak jako my před několika lety naší první dalekou cestou na Srí Lanku. Jelikož se v rámci našich přednášek a akcí stále více potkáváme s Vámi těmi, kteří jste v Asii ještě nebyli, připravili jsme krátký a přehledný seznam důležitých kroků, které je třeba před cestou do Asie zohlednit. Věříme, že Vám pomůže zmírnit obavy od plánované cesty. Pokud byste měli i přes to všechno stále pocit, že potřebujete oporu nebo podporu – zavolejte nebo nám napište a my Vám ji poskytneme. Zkonzultujeme Vaše obavy, pomůžeme Vám se na cestu řádně připravit.

Krok č. 1 – VÝBĚR VHODNÉ DESTINACE

Jak jednoduché, leč důležité, je Vaše prvotní rozhodnutí. O tom, do jaké destinace byste chtěli vyrazit. Sbírejte informace o dané zemi, čtěte knihy, sledujte televizní dokumenty, zkrátka, udělejte si takový malý průzkum trhu. A nezapomeňte na to nejdůležitější – nechte si poradit od zkušených cestovatelů, kteří danou zemi již navštívili. Ale i zde pozor – neberte jejich vyprávění jako dogma. Proč? Jelikož se běžně stává, že každý cestovatel má svou vlastní zkušenost a pohled na věc. Takže i kdybyste VY prožili to SAMÉ, mohli byste svou zkušenost interpretovat zcela odlišně.

Nezapomeňte tedy při výběru vhodné destinace na to, že

  • každá země je unikátní svou kulturou a proto zcela záleží na Vašich očekáváních od plánované dovolené
  • Asie je velký kontinent a tak pro každou destinaci existuje vhodný termín pro návštěvu s ohledem na období sucha a dešťů
  • zásadní může být fakt, zda chcete cestovat s dětmi či bez nich
  • byste měli být v dobré zdravotní kondici, jelikož lety do Asie jsou dlouhé a pro nemocný organismus mohou být velmi náročné

Potřebujete-li zkonzultovat Vaši vysněnou destinaci s námi, budeme rádi, pokud se nám ozvete.

Krok č. 2ZDRAVOTNÍ STRÁNKA & OČKOVÁNÍ

Je to tak. Zdraví je „až“ na prvním místě a proto byste takovou dalekou cestu do Asie neměli podcenit. Před odletem je důležité vědět, že Vaše zdraví je v dobré kondici, aby takovou dalekou cestu zvládlo. Proto pakliže plánujete operace či jiné větší zásahy pro organismus, nechte si před cestou odstup alespoň několik měsíců. Ikdyž se může zdát, že vše je v pořádku a vy se cítíte dobře a zdravě, vaše tělo si toto myslet nemusí. Jakmile budete mít vybranou cílovou destinaci, nezapomeňte také na vhodná očkování. Poradit se můžete v Centrech cestovní medicíny, kde Vám zkušení odborníci doporučí vhodná očkování pro danou lokalitu. My necestujeme bez očkování břišního tyfu (platnost vakcíny je 2 roky) a žloutenky typu A,B – což je takový běžný cestovatelský základ každého dobrodruha. Doporučujeme jej i přes to, že očkování je často do asijských zemí pouze dobrovolné…

Jaká je naše osobní zkušenost?

Břišní tyfus – ANO. Na základě našich osobních zkušeností doporučujeme a to i přes to, že někteří cestovatelé cestují bez něj. Můžete mít štěstí a zvládnout dovolenou hravě a bez problémů i bez očkování, ale jakmile nebudete dost pozorní a opatrní, můžete několik dní z vaší dovolené zbytečně odtrpět s problémy. Což je škoda, protože vám taková příhoda jistojistě zhatí program i náladu. Nám se to již stalo a rozhodně to nikomu nedoporučujeme. Chtěli jsme být hrdinové, ale nevyplatilo se nám to a polovinu pobytu jsme nemohli pozřít nic jiného než suchou rýži. A to je v zemích asijské kuchyně opravdu škoda, ne?

Žloutenka – bez debat, ANO.

Vzteklina – NE.

Krok č. 3 – VÍZUM A PAS

Oproti cestování po Evropě má Asie své specifikum a tím je fakt, že pro vstup do země jako občané České republiky potřebujeme vízum – my se budeme bavit o turistickém vízu určeném pro běžnou turistiku. Výhoda několika asijských zemí, jako je například Thajsko či Indonésie, tedy i Bali, je ta, že se turistické vízum do 30 dní pobytu řeší po příletu do země a je (zatím ještě) zdarma. Aktuální informace můžete vždy vyhledat na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (MZV). Naopak, například pro vstup do Vietnamu potřebujete mít s sebou zvací dopis, vízum se hradí po příletu na letiště. Rozhodně doporučujeme tyto informace předem vyhledat, ať nejste překvapení.
Druhým specifikem je pas, jehož platnost musí být velmi často minimálně 6 měsíců ode dne odletu z dané asijské země. A zde pozor – i den hraje roli! My s tím máme velmi osobní nepříjemnou zkušenost, kdy jsme bohužel kvůli 3 dnům nemohli nastoupit do letadla (a pozor – to jsme měli vyřízené srí lanské vízum, které bylo třeba mít zařízeno předem). Informace taktéž hledejte na stránkách MZV.

Některé jiné země mají svá další pravidla, pro zajímavost Mauricius požaduje Vaši zpáteční letenku, jinak může hrozit, že se budete muset prokázat dostatkem hotovosti na účtu, a podobně.  

Krok č. 4 – PLÁN POBYTU A TRASY

Jakmile víte, kam poletíte, má smysl začít podrobněji plánovat dovolenou. S ohledem na celkovou délku pobytu se vyplatí rozmyslet, která místa byste rádi viděli, které aktivity zažili nebo s jakými zážitky a vzpomínkami chcete z dané země odletět zpět domů. V návaznosti na Vaši představu doporučuji nastavit délku trasy. Či naopak, pokud víte, že jste omezeni termínově, nezanedbejte přípravu a cestu si dobře naplánujete. Protože právě díky přípravě se neochudíte o zážitky nebo místa, na která budete rádi vzpomínat a budete odjíždět s pocitem, že jste nic nevynechali.

Celá řada cestovatelů navštíví vybranou destinaci pouze jednou – není potom škoda letět zcela nepřipraven?

Ano, i my jsme prožili několik dovolených, na kterých jsme trasu i program tvořili na místě. Znamenalo to však spoustu času stráveného na internetu plánováním, namísto užívání si tady a teď, pláží, výletů, procházek, západů slunce, poslouchání cikád, …  Není to škoda dovolené?

Nemáte čas na zjišťování informací o zvolené destinaci? Potřebujete pomoc s plánováním? Neváhejte využít naši službu před-odletové pomoci. Cestováním trávíme veškerý náš čas, jeto naše vášeň i koníček. Radíme, konzultujeme Vaše cesty, pomáháme Vám překonávat prvotní strachy. Kontaktujte nás na email adela@essenceforlife.cz a my Vám povíme, jak to funguje.

Krok č. 5 – LETENKY

Jakmile máte vybranou cílovou destinaci, jste v procesu plánování pobytu a nebo řešíte očkování, můžete také začít pokukovat po letenkách. Často dostáváme dotazy, kdy je nejvýhodnější doba pořizovat letenky. Bohužel, na tento dotaz máme zcela nekonkrétní odpověď. Obecně se dá říct, že 2-3 měsíce před odletem, i když ne vždy je toto heslo pravidlem. Máte-li dostatek času před plánovaným odletem, můžete sledovat ceny a hlídat akční lety. Máte-li konkrétní datum, s největší pravděpodobností neseženete akční letenku a tak se nevyplatí čekat. Neváhejte a vyberte si let, který Vám vyhovuje nejvíce s dostatečným předstihem několika měsíců. Nižší cena často znamená snížený komfort, tedy pravděpodobně více přestupů, nižší zavazadlová hmotnost, kvalita letecké společnosti atd. Rozhodně je z čeho vybírat.  

Naše zkušenost je taková, že akční lety do Thajska bývají v období leden – únor – březen. Akční lety na Bali jsme bohužel ještě nezažily (nejlevnější variantou je letecká společnost Scoot operující z Berlína). Východiskem může být pořízení akčního letu například z Vídně či jiné okolní odletové destinace, či využití akčního letu například do Kuala Lumpur či Bangkoku, (cenově výhodnější lety do těchto destinací bývají časté) odkud lze doletět v podstatě kamkoliv, relativně levně potom lokální leteckou společností.  Obecně počítejte s rozpočtem za letenku 15-20 000Kč/osobu (a pokud pořídíte náhodně výhodněji, budete mile překvapeni).

Potřebujete-li pomoci, vhodnou letenku vybrat a rezervovat, rádi Vám s asistencí pomůžeme.

Krok č. 6 – VAŠE BEZPEČNOST

Jakmile Máte všechny předchozí kroky vyřešené a datum vašeho odletu se blíží, nezapomeňte si zajistit kvalitní pojištění do Asie, můžete se také dobrovolně registrovat do systému DROZD (projekt Dobrovolné registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí), který monitoruje Vaši cestu v případě přírodních katastrof a informuje o dění na místě, pokud by docházelo k nějakým významným nebezpečím či nepokojům. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu si nezapomeňte zabalit kvalitní lékárničku

Ačkoliv se toto kolečko může zdát jako náročný a složitý proces, věře, že to není nic náročného a že se po první cestě do Asie budete vracet jako ostřílení cestovatelé. Pokud si ovšem stále myslíte, že to nezvládnete, můžete využít naši službu konzultace, plánování itineráře či vyrazit s námi na pobyt v české skupině s českým průvodcem, který danou lokalitu zná. Podporu v takovém případě máte od začátku do konce zcela ZDARMA – a troufám si říct, že často i bohatší zážitky. My budeme samozřejmě rádi, pokud naše služby využijete a dovolenou si s námi užijete!

Uvažuje-te li o své příští dovolené s námi, či potřebujete poradit před cestou, kontaktujte nás.

15 + 6 =