Život je opravdu plný výzev. A já jsem obohacená o jednu další, hlubokou zkušenost.
ZŠ Heyrovského v Plzni mě oslovila, zda bych neměla zájem připravit pro děti přednášku o Bali. S prosbou, že by to pro žáky bylo takové milé zpestření výuky. Jakožto relativně zkušená a ostřílená přednášející jsem nabídku okamžitě přijala. Nicméně musím se přiznat, že čím víc se blížil domluvený termín přednášky, tím víc jsem byla nervózní. Především proto, že před dětmi jsem ještě nevystupovala a nedokázala jsem si představit, jakou formou takové povídání pojmout, aby děti zaujalo.
Na přípravu padlo pár bezesných nocí, které vykompenzovala úžasná atmosféra, napjaté dětské uši a celá řada dotazů, poznámek i poděkování. Atmosféra na této akci byla více než příjemná a já jsem měla velmi dobrý pocit z toho, že jsem část svého volného času věnovala aktivitě, která plné tělocvičně dětí vykouzlila ve tváři úsměv i údiv nad balijskou kulturou, stylem života a zvířaty.
Nejenže jsem žáky seznámila se základními fakty o souostroví Indonésie a ostrově Bali, ale také se zcela odlišnými náboženskými zvyky vycházejícími z hinduismu, místní faunou i flórou či každodenním životem místních Balijců. Pohovořilo se o rodinných obydlích, každodenních rituálech, ve všech případech vycházejících z místního uctívaného náboženství. Na závěr přednášky jsem si nemohla odpustit osvětu ohledně problému s ekologií, který je obecně v Asii velkým tématem.
Byla to jedinečná zkušenost, která nejenže obohatila přes 50 žáků této školy, ale především mě.