Jednou, dvakrát za rok mám pocit, že nedělat NIC je dovoleno či dokonce se to MUSÍ. Vyhledávám pak taková místa, kde vím, že klid bude zasloužený a užitý na maximum. Pokud takový čas chci trávit na pláži a jsem zrovna v Indonésii, vyhrávají OSTROVY GILI. Ty jsou totiž rájem jako stvořeným pro sladké nicnedělání.

Gili Trawangan – Gili Meno – Gili Air

Tyto tři krasavci se ukrývají v blízkosti ostrova Lombok. Nejrušnějším z nich je ostrov Gili Trawangan, kam se vydávají především mladí, aby si užili otevřené večerní bary a noční zábavu. Na své si právě tady příjdou i milovníci jógy, crossfitu, potápění, surfování – je zde několik možností, ze kterých se dá vybrat. Na Trawanganu najdete ale také opuštěné pláže a klid, ostrov je velký dost. 

Nejméně turistickým ostrovem je Gili Meno, který je opravdu klidným místem pro cestovatele vyhledávající klid. Meno je celkově méně obydlené, pláže jsou širší a delší, bez lidí a uprostřed ostrova se nalézá ptačí park, který tu před lety zbudoval jakýsi Australan. Nachází se zde také želví stanice a tak je těchto vodních tvorů ze všech Gili právě zde nejvíce. 

Kompromisem mezi klidným Meno a rušným ostrovem Trawangan je Gili Air. Je nejvíce osíledný, jelikož je nejblíže ostrovu Lombok a místní lidé sem často jezdí za prací. Večer se tak často objeví řada stánkařů prodávajících cokoliv. Na ostrově najdete i několik slušných jídelen a podniků, kde si můžete dát něco dobrého při západu slunce. často tady také promítají večerní kino přímo pod širým nebem a to už za uváženou stojí, že? 

Proč na Gili ostrovech doporučuju nedělat ale vůbec NIC? Zde máte 3 hlavní důvody, jak to vidím já. Toto jsou tedy moje osobní PROČ, proč právě na toto místo jezdím odpočívat:

KLID JE VŠUDE. Na těchto roztomilých ostrovech nejezdí automobily ani motorky, nikde nejsou žádné rušné křižovatky, nikdo netroubí ani nesmrdí výfukové plyny. Občas jen slyšíte zvuk klaksonu od kolejdoucího koňského povozu nebo zvonek kola právě projíždějících turistů.

ŽELVY JSOU VŠUDE. V podstatě je to tak, pokud zvolíte ostrov Gili Trawangan, kolem kterého se úžasné karety vyskytují volně. Největší pravděpodobnost, že na ni při plavání nebo šnorchlování narazíte, bude na místě zvaném „turtle point“ nedaleko přístavu. Je to přenádherný pocit plavat s tímto stvořením v moři. Doporučuji to zažít každému. 

ČERSTVÉ RYBY A PLODY MOŘE JSOU VŠUDE. Co taky jiného čekat na jídelníčku než červstvé ryby a plody moře, pokud se jedná o malý ostrov, ze kterého každý den vyrážejí rybáři pro ůloky na moře, že? Zde můžete ochutnat cokoliv, třeba také humra, nejlepší dobroty z moře jsou na nočním trhu nedaleko přístavu na ostrůvku Gili Trawangan. Toto místo neminete, stojí se zde nekonečné fronty a já doporučuji jednu z nich vystát!   

 

 

ZBYTEK UŽ JE NA VÁS. Jestli se na Gili budete potápět, šnorchlovat, cvičit jógu, navštěvovat bary, kavárny nebo jen ležet na pláži – to už je Vaše volba. Tak či onak, všechny aktivity si tady určitě užijete.

Tak co, pojedete?

Na Gili ostrovy sestavujeme balíčky na míru, na tuto dovolenou rozhodně nezapomenete!  Více informací na emailu adela@essenceforlife.cz